اهمیت گرفتن بک‌آپ در انواع اپلیکیشن‌ها

شاید فکر کنید تهیه نسخه پشتیبان و گرفتن بک آپ، کار عبث و بیهوده‌ای باشد. اما خوب است بدانید سالانه خسارت‌های هنگفتی به تجارت‌های بزرگ دنیا به‌خاطر از بین رفتن اطلاعات‌شان وارد می‌شود.

همچنین من خودم به­شخصه افراد زیادی را می‌شناسم که در عرض چند ثانیه همه یا بخشی از عکس‌ها و پیام‌های مهم‌شان در یک اپلیکیشن از بین رفته است. بک آپ گرفتن از اپلیکیشن‌های موبایل بسیار آسان است اما شما با انجام دادن همین کار آسان، از پشیمانی‌های بزرگ در آینده پیش‌گیری می‌کنید. هر اپلیکیشنی که بر روی گوشی‌تان نصب کرده‌اید حاوی بخش مهمی از اطلاعات روزمره و زندگی شما است که بدون شک دوست ندارید در یک چشم برهم زدن نابود شوند. بنابراین واجب است که از دیتابیس هر اپلیکیشن یک نسخه پشتیبان یا بک آپ تهیه کنید تا خیال‌تان از بابت اطلاعات موجود در آن‌ها راحت باشد.

بک آپ گیری چیست؟

اگر تا‌کنون بک آپ نگرفته‌اید و اصلا نمی‌دانید بک آپ گیری چه معناست؟ باید بگویم یک آب گرفتن  تعریف سخت و پیچیده‌ای ندارد. بک آپ گیری به معنای تهیه یک کپی از اطلاعات شماست که در یک جای امن‌ نگه‌داری می‌شود. اگر به هر طریقی اطلاعات شما در یکی از اپلیکیشن‌هایتان و یا در کامپیوتر شخصی‌تان از بین برود نسخه بک آپ یا پشتیبان به کمک شما می‌آید. بنابراین پشتیبان گیری اطلاعات و برنامه‌ها نیز به همان معمای بک‌ آپ گیری است.

روز جهانی بک آپ گیری

بک آپ گرفتن آنقدر مهم و ضروری است که به‌واسطه همین سطح بالای اهمیت، به پیشنهاد کاربران شبکه ردیت Reddit  روز ۳۱ مارچ  به‌عنوان روز جهانی بک آپ گیری نام‌گذاری کرده‌اند.

وجود این روز در تقویم جهانی نشان دهنده ضرورت و اهمیت بالای این کار است. هدف از نام‌گذاری چنین روزی، تبدیل کردن بک آپ گیری به یک رویه‌ی همیشگی برای افراد بود تا از خسارت‌های ناشی از پاک شدن اطلاعات جلوگیری شود. درواقع بعد از دریافت و نصب اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های موبایل و حتی کامپیوتر یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید به‌صورت دوره‌ای و روتین انجام دهید بک آپ گرفتن است.

اهمیت گرفتن بک آپ در اپلیکیشن‌های مختلف

آمارها نشان می‌دهد گوشی موبایل افراد حاوی اطلاعاتی است که به مراتب اهمیت آن بیشتر از اطلاعات موجود در لپ‌تاپ آن‌ هاست. یعنی ما روزانه موبایلی را با خود حمل می‌کنیم که در صورت آسیب دیدن بخش مهمی از اطلاعات زندگی‌مان نیز از بین می‌رود. من دوستی داشتم که ناخواسته تعداد زیادی از عکس‌هایش در  تلگرام حذف شده بود. عکس‌هایی که برای او بسیار مهم و خاطره‌انگیز بودند و فکر می‌کرد برای همیشه آن عکس‌ها را از دست داده است. اما خوشبختانه تلگرام او مرتبا بک آپ گیری شده بود و خیلی راحت در عرض چند دقیقه توانستیم اطلاعات تلگرامش را بازیابی کنیم.

حتما شما هم برروی گوشی موبایل خود چندین اپلیکیشن متفاوت دارید که از هرکدام برای کار خاصی استفاده می‌کنید بعد از دریافت و نصب اپلیکیشن و شروع استفاده از آن، کم کم اطلاعات مهم و ضروری‌تان را به آن‌ها وارد می‌کنید.

 تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد. مشکل از آن‌جایی آغاز می‌شود که ناگهان اطلاعات شما در یک اپ خاص از بین می‌رود. گوشی­تان خراب می­شود یا نیاز دارید آن را فلش کنید. باید بدانید که چنان‌چه از قبل فایل بک‌آپ از اطلاعات‌تان در هر اپلیکیشن تهیه نکرده باشید بازیابی اطلاعات شما تقریبا غیر ممکن است.  به همین علت بک آپ گیری از اپلیکیشن‌های مختلفی که برروی گوشی‌تان نصب کرده‌اید یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید به‌صورت دوره‌ای و منظم انجام بدهید.

همچنین براساس آماری که وبسایت CloudWards منتشر کرده است رایج‌ترین دلایل از دست رفتن اطلاعات افراد موارد زیر است؛

  • ایرادات سخت افزاری موبایل ۴۴ درصد
  • نقص در نرم‌افزار و خود اپلیکیشن ۱۴ درصد
  • خطای خود کاربران ۳۲ درصد
  • ویروس‌ها ۷ درصد

اطلاعات مهم شما در اپلیکیشن‌هایی که نصب کرده‌اید هر لحظه در معرض خطر نابودی هستند و شما با تهیه یک نسخه پشتیبان هر زمان که اراده کنید می‌توانید آن‌ها را ریستور یا بازیابی کنید. بنابراین در صورت بک آپ گیری منظم دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات خود نیستید

برخی از اپلیکیشن‌ها تنظیماتی دارند که با فعال کردن آن‌ها خود اپلیکیشن به‌صورت منظم در فواصل زمانی خاص بک آپ گیری می‌کند. برای مثال اپلیکیشن واتساپ چنین قابلیتی دارد که شما انتخاب کنید روزانه فایل پشتیبان تهیه کند یا هفتگی یا ماهانه. سایر اپلیکیشن‌ها نیز از چنین قابلیت‌هایی برخوردارند اگر از اپلیکیشنی استفاده می‌کنید که خودش قابلیت تهیه نسخه پشتیبان را ندارد اصلا نگران نباشید چراکه در ادامه این مقاله روش‌هایی برای بک‌ آپ گیری از چنین اپلیکیشن‌هایی به شما آموزش می‌دهیم.

اپلیکیشن‌های مخصوص بک آپ گرفتن

حالا که از اهمیت بک آپ گرفتن در اپلیکیشن‌های مختلف آگاه شدید وقت آن است تا شما را با چند اپلیکیشن کاربردی تهیه بک آپ برای سیستم عامل اندروید آشنا کنم. قبل از آن لازم است بگویم، بسیاری از اپلیکیشن‌هایی که نصب می‌کنیم خودشان گزینه تهیه نسخه پشتیبان را دارند و نیازی نیست برای تهیه فایل بک آپ از اطلاعات آنان، از برنامه‌های جانبی استفاده کنیم.

اما اگر اپلیکیشنی که نصب کرده‌اید چنین امکانی ندارد یا قصد دارید از شماره تلفن‌ها و عکس‌ و فیلم‌های موجود در موبایل‌تان یک نسخه پشتیبان تهیه کنید در این بخش ما به معرفی سه اپلیکیشن به‌دردبخور می‌پردازیم.

در صورتی‌که به‌درستی از اطلاعات خود در اپلیکیشن‌های مختلف بک آپ گیری کنید دیگر نیازی به استفاده از روش‌های ریکاوری ندارید و به‌راحتی اطلاعات مهم‌تان بازیابی می‌شود.


نرم‌افزار بک آپ گیری CM Backup

تگ آلت: بهترین اپلیکیشن‌های بک آپ گیری در موبایل

این برنامه قابلیت‌های زیادی برای تهیه یک نسخه پشتیبان دارد.  برای استفاده از آن همواره به این نکته توجه نمایید:

این برنامه توسط یک کمپانی چینی ساخته شده است و حرف و حدیث‌هایی درباره پایین بودن سطح امنیت اپلیکیشن آن وجود دارد. بعید نیست پس از مدتی اطلاعات کاربران توسط این کمپانی با هدف کسب درآمد به‌فروش برسد.

 بنابراین اگر اطلاعات محرمانه‌ای در گوشی موبایل خود دارید از نصب این اپلیکیشن خودداری کنید. البته نکته مثبت این برنامه این است که پس از نصب ۵ گیگ بایت فضا در اختیار شما قرار داده می‌شود که حجم مناسبی برای ذخیره فایل‌های پشتیبان است.

 

اپلیکیشن بک آپ گیری Titanium Backup

بدون شک یکی از بهترین اپلیکیشن‌های تهیه نسخه پشتیبان همین برنامه است. با استفاده از این برنامه می‌توانید از اپلیکیشن‌ها بدون بستن آن‌ها، بک آپ بگیرید. از فایل‌های مرتبط با هر اپلیکیشن نسخه پشتیبان تهیه کرده و حتی پیام‌هایتان را با گوگل داریو منطبق کنید. این برنامه قابلیت بک آپ گرفتن از تمام اپلیکیشن‌ها، مخاطبین، پیامک‌ها و عکس و فیلم‌های موبایل شما را دارد.

این برنامه همان‌طور که گفته شد یکی از قوی‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌های مخصوص بک آپ گیری است اما نقاط ضعفی هم دارد، از جمله؛

  • نیاز به روت بودن گوشی موبایل
  • امکانات محدود در نسخه رایگان
  • ظاهر نه‌چندان کاربر پسند


اپلیکیشن بک آپ گیری G Cloud Backup

بعد از نصب این اپلیکیشن، معمولا ۱ تا ۱۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی در اختیار شما قرار می‌گیرد تا از آن برای ذخیره فایل‌های پشتیبان استفاده کنید.  نکته مهم در هنگام بک آپ گرفتن با استفاده از این اپلیکیشن این است که حتما باید شارژر به گوشی موبایل‌تان  وصل باشد تا برنامه شروع به پشتیبان گیری کند. همچنین باید در طول فرایند بک آپ گرفتن آنلاین باشید زیرا این برنامه برای بک آپ گیری، به اینترنت نیاز دارد.

اهمیت گرفتن بک آپ در اپلیکیشن‌های مختلف

کلام آخر…

بک آپ گرفتن از اطلاعات مهمی که در اپلیکیشن‌های مختلف دارید از نان شب هم واجب‌تر است به هرحال آدمی است ممکن است دست‌تان بخورد و همه چیز حذف بشود حتی اگر دست‌تان هم نخورد موبایل‌ها و اپلیکیشن‌ها کاملا بی‌نقص نیستند و هر لحظه ممکن است بلایی سرشان بیاید و اطلاعات مهم شما حذف شود. بنابراین توصیه می‌کنم با یک برنامه‌ریزی مشخص به‌طور خودکار از اپلیکیشن‌های مختلف خود بک آپ گیری کنید تا هرگز آسیبی به اطلاعات شما نرسد. همچنین پیشنهاد می‌کنم همواره یک نسخه بک آپ از تمام اطلاعات موجود در موبایل‌تان تهیه کرده و بر روی لپ تاپ خود نگه‌داری کنید به‌هر حال از قدیم هم گفته‌اند؛ کار از محکم کاری عیب نمی‌کند!

برای دریافت مشاوره‌ی رایگان انواع اپلیکیشن، با ما تماس بگیرید.

اگر این مطلب رو دوست داشتید، می تونید با دوستاتون به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *