نکات قابل توجه در زمان دریافت و نصب اپلیکیشن از پلتفرم‌های مختلف

دریافت و نصب اپلیکیشن

Modern flat editable line design vector illustration, concept of install application icon, for graphic and web design

امروزه اپلیکیشن‌ها بخش جدایی‌ ناپذیر از زندگی ما هستند. آن‌ها در کارهای بانکی، خرید، حمل و نقل و بسیاری از موارد دیگر ما را یاری می‌کنند. بنابراین همه ما در روز ممکن است بارها مراحل دریافت و نصب اپلیکیشن بر روی تلفن‌های همراه‌مان را تجربه کنیم و به قدری انجام این مراحل تکراری شده است، که دیگر چشم بسته قادر به انجام آن هستیم. اما نکاتی وجود دارد که در مسیر دریافت و نصب اپلیکیشن، باید به آن توجه کرد و چشم پوشی از برخی از آن‌ها در شرایط حساس ممکن است به ما ضربه وارد کند.

دریافت و نصب اپلیکیشن

برای نصب یک اپلیکیشن، اولین قدم دریافت آن اپ است. همانطور که می‌دانید این اپلیکیشن‌ها را می‌توان از طریق مختلف دریافت کرد. روزانه میلیون‌ها اپلیکیشن از طریق shareit، فلش و یا اینترنت مبادله می‌شود. رایج‌ترین روش دریافت اپلیکیشن‌ها، بارگیری یا دانلود از طریق بستر اینترنت است. چراکه دسترسی به اینترنت در همه جا و همه مکان امکان‌پذیر است. بنابراین دریافت و نصب اپلیکیشن، از ساده‌ترین کارهای روزانه است.

اپلیکیشن چیست؟

اپلیکیشن‌ها، برنامه‌های کاربردی هستند که با اهداف مختلف مثل آموزش، انجام امور بانکی خرید و … ساخته می‌شوند. این اپ‌ها را می‌توان از منابع مختلف دریافت کرد و سپس بر روی پلتفرم‌های مختلف نصب کرد. امروزه و با پیشرفت‌های اینترنت اشیا، اپلیکیشن‌ها علاوه بر نصب بر روی تلفن همراه اندروید وIOS ، بر روی اشیا مختلف مثل لباسشویی، یخچال، اجاق گاز و … نصب می‌شود. در هنگام دریافت و نصب اپلیکیشن، فایل‌های راهنمای وجود دارد، بهتر است آنها را مطالعه کنید.

نکات دریافت و نصب اپلیکیشن

گفتیم که غالباً منظور ما از “دریافت”، دانلود و بارگیری اپلیکیشن‌ها است. در این قسمت به نکاتی در مورد دریافت و نصب اپلیکیشن می‌پردازیم. از مهم‌ترینِ این نکات، حفظ حریم خصوصی و تامین امنیت است. امنیت در تمامی مراحل دریافت و نصب اپلیکیشن، در اولویت اول کاربران قرار دارد. با ما همراه باشید تا به امنیت و نکات دیگر دریافت و نصب اپلیکیشن بپردازیم.

امنیت

امنیت یاSecurity ، از مهم‌ترین عواملی است که متاسفانه قربانی عجول بودن و بی‌دقتی ما کاربران، در هنگام دریافت و نصب اپلیکیشن می‌شود. قطعاً شما هم تجربه کردید، وقتی از دیگران می‌خواهید که در نصب یک اپلیکیشن یا نرم افزار به شما کمک کنند، معمولا با این جمله مواجه می‌شویم که “نصب آن کاری ندارد، Next Next بزن!”بسیاری از این موارد  که با زدن گزینه Next، از آنها عبور می‌کنیم، همان قراردادها و پروتکل‌ها میان کاربران و کمپانی سازنده اپلیکیشن است. که آن‌ها را در هنگام دریافت و نصب اپلیکیشن به کاربر نشان می‌دهند. متاسفانه کاربران بدون حتی خواندن یک خط از این پروتکل‌ها، همه چیز را می‌پذیرند.

بنابراین می‌بینید که که گاهی اوقات با دست خودمان، مجوزهایی برای دزدی و ربودن اطلاعات به این شرکت‌ها و کمپانی‌ها می‌دهیم. ممکن است بپرسید که مگر اطلاعات من به چه درد این کمپانی‌ها می‌خورد؟ سوال خوبی است بیایید بیشتر به آن بپردازیم. محتمل‌ترین و بهترین حالتی که که می‌توان از اطلاعات کاربران در آن استفاده کرد، مصرف آن‌ها در حوزه آکادمیک و دانشگاهی است. یعنی این اطلاعات جنبه تحقیقاتی دارند و در واقع اطلاعات واقعی هستند که در اختیار علوم انسان شناسی، کامپیوتر و … قرار می‌گیرد تا بر روی آنها تحقیق کنند.

بنابراین به نظر می‌رسد که مجوزهایی که در هنگام دریافت و نصب اپلیکیشن صادر کردیم، قرار است به پیشرفت بشریت کمک کند. تا اینجا نه تنها مشکلی ندارد، بلکه ممکن است داوطلبانه اطلاعات خود را در اختیارشان قرار دهید. اما نیت این کمپانی‌ها همیشه خیرخواهانه نیست و صدور مجوزهای بی درنگ و بدون مطالعه ما در هنگام دریافت و نصب اپلیکیشن، ممکن است جهش‌ها و جهت‌گیری‌های سیاسی یک کشور، منطقه و یا حتی جهان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر اهل پیگیری اخبار باشید، حتما رسوایی اطلاعاتی شرکت کمبریج آنالیتیکا را در استفاده از اطلاعات کاربران فیسبوک شنیدید. این شرکت سعی کرد اطلاعاتی را که با هدف مطالعه در دانشگاه‌ها جمع‌آوری شده بود را برای تاثیرگذاری در کارزار سیاسی و انتخابات رئیس جمهور آمریکا استفاده کند.

 از آن مهم‌تر اگر بخواهیم ریزتر به اهمیت حفظ حریم خصوصی بپردازم، به این مسئله فکر کنید که شما عضو یک سازمان و کمپانی هستید. ممکنه گرایشات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خاصی داشته باشید. اگر دریافت و نصب اپلیکیشن‌ها دارای خلاء امنیتی باشد، بنابراین می‌تواند از این طریق به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، سازمانی که در آن کار می‌کنید و ازهمه مهم‌تر به خودتان آسیب برسانید.


صدور مجوزها و دسترسی‌ها

یکی از نکات مهمی که در هنگام دریافت و نصب اپلیکیشن باید در نظر بگیریم، صدور مجوزها و دسترسی‌هایی است که برای ما مشکل‌ساز خواهد شد. در مرحله دریافت و نصب اپلیکیشن، بسیاری از مجوزهای مثل باز شدن اتوماتیک دوربین، میکروفن و غیره از شما درخواست می‌شود. مجوزهایی که دقیقا حریم خصوصی شما را نشانه می‌گیرد. از این رو مجوزها و اخطارها را به دقت مطالعه کنید و مجوزهای صادر نکنید که در هنگام استفاده از آن اپلیکیشن شگفت زده شوید.

هک و آسیب به سیستم عامل

 وقتی مراحل دریافت و نصب اپلیکیشن را طی می‌کنید، حتماً به این نکته توجه داشته باشید، که اپلیکیشن را از چه منبعی دریافت یا دانلود می‌کنید. منابع ناشناخته، ممکن است قصد تخریب سیستم عامل شما را داشته باشد. زیرا هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد. بنابراین در کنار فایل اجرایی، فایل‌هایی قرار می‌دهند که به واسطه آن به راحتی می‌توانند سیستم شما را هک و اطلاعات لازم را برای آسیب به آن را بدست آورند. یا با کپی‌های مکررِ برخی از فایل‌ها، حافظه سیستم را پر و آن را عملاً از کار بیندازد. که اصطلاحا می‌گویند کامپیوتر ویروسی شده است.

 مساله می‌تواند پیچیده‌تر از این هم شود. آنها می‌توانند کنترل سیستم شما را به دست گیرند و با حساب کاربری شما فعالیت‌های انجام دهند. تصور کنید که  به واسطه شغل‌تان به یک شبکه کاری و سازمانی متصل هستید. قطعا متوجه شدید که بی‌مبالاتی در هنگام دریافت و نصب اپلیکیشن، می‌تواند چه ضربات فاجعه‌باری به آن سازمان وارد کند.

برای درک بهتر این مسئله، یک مثال را بررسی می‌کنیم. در مقاله “آیا بلاک‌چین امنیت داده‌ها را تامین می‌کند؟” گفتیم که شبکه‌هایی مثل بیت کویین، از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند و از این طریق امنیت داده‌ها را تامین می‌کند. اما به لحاظ تئوری اگر بیش از ۵۱ درصد از این شبکه‌ها هک شوند، کنترل آنها از دست می‌رود. هر چند احتمال آن خیلی کم است. اما به هر حال جدال بین هکرها و متخصصان امنیت همچنان ادامه دارد و شاید با همین مجوزهایی که در هنگام دریافت و نصب اپلیکیشن صادر می‌کنیم، یک خلا امنیتی و راه نفوذ برای هکرها باز شود.

چه اپلیکیشی بر روی چه پلتفرمی

 دریافت فایل نصبی متناسب با پلتفرم مورد نظر ما، از نکاتی است که در هنگام دریافت و نصب اپلیکیشن، باید در نظر بگیریم. سیستم عامل تلفن همراه شما، اندروید است یا آی او اس؟ با در نظر گرفتن نوع این سیستم عامل، فایل نصبی را دانلود کنید. در صفحات دانلود این اپلیکیشن‌ها توضیح داده شده که اپلیکیشن متناسب با پلتفرم شما، کدام است. ما نمی‌توانیم فایل نصبی مخصوص اندروید را بر روی آی او اس اجرا کنیم یا برعکس.

سخن آخر

برای دریافت و نصب اپلیکیشن، باید از یک سری نکات آگاه باشید. مهم‌ترین نکته در استفاده از هر چیز، حفظ حریم خصوصی و امنیت است. بنابراین این مقاله را با نگاه به حریم خصوصی کاربران پیش بردیم.

اگر این مطلب رو دوست داشتید، می تونید با دوستاتون به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *