بررسی اهمیت طراحی وایرفریم اولیه در ساخت اپلیکیشن موبایل

باتوجه‌به بررسی‌های انجام شده و جدیدترین آمارهای ارزیابی شده، اهمیت طراحی وایرفریم اولیه و استفاده از گوشی موبایل و اپلیکیشن‌های آن روزبه‌روز در حال افزایش است و قطعاً در چنین شرایطی ساخت اپلیکیشن موبایل باتوجه‌به نوع طراحی وایرفریم اولیه آن برای بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها حیاتی است.

آیا شما هم قصد راه‌اندازی یکی از این نرم‌افزارها را دارید؟ باید بدانید اگر در طراحی وایرفریم اولیه و ساخت اپلیکیشن موبایل، مستقیماً بعد از ایده‌پردازی به سراغ اجرای آن‌ها بروید، احتمال شکستتان بسیار زیاد است!

به همین دلیل در تولید یک نرم‌افزار یا ساخت اپلیکیشن موبایل، برای تبدیل ایده‌ها به نمونه اولیه به آیتمی به نام طراحی وایرفریم‌ها نیاز دارید. شما در پایان این مقاله با درک مفهوم و فواید طراحی وایرفریم اولیه می‌توانید طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایلتان را با آگاهی بیشتری شروع کنید.

همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر، مقاله‌ی ” ۱۰ نکته ضروری در طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل ” را مطالعه کنید.

طراحی وایرفریم اولیه چیست؟

طراحی وایرفریم اولیه اولین قدم در ساخت اپلیکیشن موبایل و درواقع اسکلت آن محسوب می‌شود. درواقع در طراحی وایرفریم‌ها یک راهنمای بصری برای نمایش محل جای‌گیری هر یک از عناصر صفحه و چهارچوب کلی اپلیکیشنتان است و نمای نهایی طرحتان را مشخص می‌کند.

این قالب دوبعدی نقشه راه شما و شامل سلسله‌مراتب، فواصل و لینک بین صفحات است. در واقع انواع طراحی وایرفریم اولیه وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

انواع طراحی وایرفریم اولیه در ساخت اپلیکیشن موبایل

طراحی وایرفریم اولیه به‌طورکلی به سه دسته تقسیم می‌شوند که در زیر به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

۱٫      چه زمانی از در روند طراحی وایرفریم اولیه Low-Fidelity  استفاده کنیم؟

طراحی وایرفریم اولیه Low-Fidelity اولین قدم و نقطه آغاز طراحی است و در آن موضوعاتی مثل مقیاس و دقت پیکسلی اهمیتی ندارند، بنابراین پیشنهاد ما برای داشتن یک صفحه ساده در اپلیکیشنتان، استفاده از این نوع طراحی وایرفریم‌ها است.

در این طرح‌واره تمام مواردی که باعث حواس‌پرتی مخاطب شوند، از بین می‌روند و فقط تصاویر ساده و محتواهای غیر مهم در رنگ‌های سیاه‌وسفید باقی می‌مانند.

۲٫      طراحی وایرفریم اولیه mid-fidelity چیست؟

شاید بتوان گفت طراحی وایرفریم اولیه mid-fidelity پرکاربردترین نوع در بین وایرفریم‌هاست. البته این نوع نیز مثل وایرفریم Low-Fidelity تمام مواردی که باعث حواس‌پرتی بیننده شود را حذف می‌کند، اما در شدت آن تفاوتی وجود دارد. یعنی در مدل  Mid-fidelity  جزئیات بیشتر و حتی گاهی اوقات سایه‌های خاکستری در زمینه سیاه‌وسفید قابل‌مشاهده هستند، این موضوع به برجستگی عناصر صفحات کمک می‌کند.

۳٫       آشنایی با طراحی وایرفریم اولیه high-fidelity  

آخرین و پیشرفته‌ترین نوع وایرفریم‌ها،  high-fidelity هستند. دلیل پیشرفتگی آن، امکان استفاده از محتوا و تصاویر واقعی بادقت پیکسلی و جزئیات زیاد است.

تا اینجا با انواع وایرفریم‌ها آشنا شدید در ادامه با هم دلیل اهمیت آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

دلایل اهمیت استفاده از انواع طراحی وایرفریم اولیه در ساخت اپلیکیشن موبایل

تا اینجا کمی با فواید و مزایای وایرفریم‌ها آشنا شدید، اما برای درک بهتر آن‌ها در ادامه با ما همراه باشید.

۱٫      طراحی وایرفریم اولیه نقشه گنج شماست!

وایرفریم را مثل نقشه گنج تصور کنید! با نقشه گنج شما دقیقاً مکان و زمان رسیدن به مقصد را می‌دانید و قطعاً برای آن برنامه‌ریزی می‌کنید. حال فرض کنید نقشه‌ای در کار نیست و فقط بر اساس شنیده‌ها و تصوراتتان باید قدم رد راه یافتن گنج بگذارید!

در کدام مورد شانس موفقیتتان بیشتر است؟ قطعاً با نقشه گنج! شما بدون طرح اولیه فقط یک تصویر مات و مبهم از طرحتان دارید، اما با داشتن یک نمونه اولیه (هرچند ساده)، دقیقاً مراحل انجام آن را می‌دانید و راحت‌تر با هم‌تیمی‌هایتان در میان می‌گذارید.

۲٫      امکان اعمال تغییرات راحت و سریع در طراحی وایرفریم اولیه

در نمونه اولیه خیلی راحت می‌توانید مشکلات را پیدا و تغییرات لازم را اعمال کنید. این کار خیلی به‌صرفه‌تر و راحت‌تر از بازنویسی کدهاست! چون بعد از اعمال هرگونه تغییر در نمونه اولیه می‌توانید بلافاصله با مشاهده نتیجه آن با هم‌تیمی‌هایتان مشورت و درنهایت دوباره تصمیم‌گیری کنید.

۳٫      کاهش هزینه‌ها با استفاده از وایرفریم‎ها

کاهش هزینه‌های ساخت اپلیکیشن موبایل با تغییرپذیری نمونه‌ها رابطه مستقیمی دارند، یعنی هرچه تغییرپذیری سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود، هزینه‌های شما نیز کاهش می‌یابند. دلیلش را می‌دانید؟ چون دیگر هزینه‌های اضافی برای اصلاح کدها از بین می‌روند!

۴٫      پیاده‌سازی ایده‌های متفاوت در طراحی وایرفریم اولیه

یکی دیگر از فواید وایرفریم‌ها در ساخت اپلیکیشن موبایل، پیاده‌سازی راحت ایده‌هاست! شاید تا به امروز بدون داشتن یک نمونه اولیه، از تست ایده‌های متفاوت دوری می‌کردید! البته کاملاً حق داشتید چون این کار ریسک بالایی دارد.

اما با داشتن وایرفریم هیچ ریسکی شما را تهدید نمی‌کند! خیلی راحت می‌توانید ایده‌های خلاقانه‌ای که به ذهنتان می‌‍‌رسد را تست و در صورت نیاز جایگزین و مشکلات آن را رفع کنید.

۵٫      کاهش روند ساخت اپلیکیشن موبایل با برنامه‌ریزی و دقت در طراحی وایرفریم اولیه

یکی از مهم‌ترین فواید دقت و داشتن پلن در طراحی وایرفریم اولیه، یافتن اختلال یا ایراد در کار است. در فرایند طراحی وایرفریم‌ها، اشکالات نمونه را مشخص و با این کار به شما در یافتن زودتر ایرادات و رفع آن‌ها کمک می‌کند.

حال که با فواید و ضرورت نمونه‌های اولیه در ساخت اپلیکیشن موبایل آشنا شدید، وقتش رسیده که طراحی آن را شروع کنید.

چگونگی طراحی وایرفریم اولیه در ساخت اپلیکیشن موبایل

برای این کار تنها داشتن یک کاغذ و قلم کافی است! همین‌الان همه ایده‌های موجود در ذهنتان را با جزئیات کامل روی کاغذ رسم کنید. شاید در ابتدا رسم اپلیکیشن روی کاغذ خیلی مسخره به نظر برسد اما همه طراحان حرفه‌ای در ابتدای کار از این تکنیک استفاده می‌کنند.

با رسم مستطیل‌های مختلف محل قرارگیری عناصر مختلف صفحات مشخص و کار برایتان ساده‌تر می‌شود. البته نمونه‌های پیشرفته و دیجیتالی آن با استفاده از ابزارهای مختلفی طراحی می‌شوند. آیا نکاتی که باید هنگام طراحی مدنظر بگیرید را می‌دانید؟

نکات مهم طراحی وایرفریم اولیه در ساخت اپلیکیشن موبایل

طراحی وایرفریم اولیه در انواع مختلف باید اصولی انجام شوند، و این کار فقط با رعایت نکات زیر قابل‌اجراست.

  1. در ابتدا تحقیقات لازم در مورد پروژه را انجام دهید و سپس طراحی را آغاز کنید.
  2. به‌جای استفاده از ابزارهای پیچیده، طراحی را با مداد شروع کنید!
  3. تاحدامکان نمونه اولیه را ساده بکشید.
  4. پس از طراحی وایرفریم اولیه، تغییرات لازم را برای استفاده بهتر مخاطبان اعمال کنید.
  5. طرح اولیه باید برای همه تیم قابل‌درک باشد.
  6. پس از طراحی وایرفریم‌ها با مداد، آن را با استفاده از ابزارهای مختلف به‌صورت دیجیتالی درآورید.
  7. تاحدامکان از رنگ‌های محدودی (حداکثر ۳ یا ۴ رنگ) استفاده کنید چون طرح نهایی باید ساده باشد.

آنچه که باید در مورد اهمیت طراحی وایرفریم اولیه باید بیشتر بدانیم!

اکنون که اهمیت و نکات موردنیاز برای طراحی وایرفریم را می‌دانید، می‌توانید با انجام همین روش‌های ساده در زمان و پول خود صرفه‌جویی و بهترین اپلیکیشن را طراحی کنید. البته بهتر است طراحی وایرفریم توسط متخصصان طراحی UX انجام شود، برای دریافت مشاوره‌ی رایگان خدمات طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری، می‌توانید با متخصصین وستا تماس بگیرید.  

به نظرتان بدون داشتن طراحی وایرفریم اولیه با چه مشکلات دیگری در طی پروژه روبه‌رو می‌شوید؟ نظراتتان را با ما و خوانندگان این مقاله در میان بگذارید و با ارسال این مقاله برای دوستانتان، افراد بیشتری را آگاه کنید!

اگر این مطلب رو دوست داشتید، می تونید با دوستاتون به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *