مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک تیم تولید کننده اپلیکیشن باید داشته باشد

تیم تولید کننده اپلیکیشن

Team of people building or designing computer app. Website application creative design development concept. Teamwork strategy. Flat. Vector illustration.

انتخاب یا تشکیل تیم تولید کننده اپلیکیشن یکی از چالش‌های جدی پیش روی صاحبان مشاغل به شمار می‌رود. به همین خاطر معیارها و پارامترهایی در انتخاب درست تیم تولید کننده اپلیکیشن وجود دارد که  بهتر است قبل از شروع همکاری با تیم تولید کننده اپلیکیشن، دانش و آگاهی‌های مورد نیاز، در زمینه کاری مدنظرخود را افزایش دهید.

همکاری مداوم اعضای تیم تولیدکننده اپلیکیشن، تخصص، تجربه، سنجش میزان مهارت هرکدام از اعضای تیم و … از جمله مواردی است که در انتخاب درست تیم تولید کننده اپلیکیشن باید مورد توجه قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم تا با معرفی مهم‌ترین ویژگی‌های تیم تولید کننده اپلیکیشن بیشترآشنا شویم.

تخصص و مهارت‌های ضروری تیم تولید کننده اپلیکیشن

تخصص اعضای تیم تولید کننده اپلیکیشن، برای طراحی و ساخت اپلیکیشن مورد نظر باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. یکی از روش‌های بررسی این ویژگی مشاهده نمونه کارهای تیم است. بیشتر این تیم­ها، وب­سایت­هایی برای ارائه نمونه طراحی اپلیکیشن‌های خود ساخته‌اند و در آن نمونه کارهای خود را قرار داده­اند. شما نیزمی­توانید با بررسی نمونه کارها، مهارت و توانایی اعضای تیم تولید کننده اپلیکیشن را را به راحتی بررسی و ارزیابی کنید.

تعامل بین اعضای تیم تولید کننده اپلیکیشن

بهتر است برای سفارش ساخت اپلیکیشن مورد نظر خود به صورت حضوری اقدام کنید چرا که باید از تعامل و هماهنگی موجود در میان اعضای تیم مطمئن شوید. اگر در تیم تولید کننده اپلیکیشن، اختلاف و ناهماهنگی در میان اعضای تیم وجود داشته باشد قطعا نتیجه محصول تولید شده، اپلیکیشن ایده‌آلی نخواهد بود و به احتمال زیاد پروسه تولید محصول طولاتی­تر خواهد شد.

برآورده کردن انتظار شما توسط تیم تولید کننده اپلیکیشن

تیم تولید کننده اپلیکیشن باید انقدر در نیازسنجی مشتریان خود به صورت حرفه‌ای و هوشمندانه اقدام کند  که نیاز مشتریان خود را به راحتی درک کرده و بر اساس خواسته مورد نظر آن‌ها اپلیکیشن را طراحی و تولید کند.

برگزاری جلسات حضوری یا غیر حضوری با تیم تولید کننده اپلیکیشن

تعامل با شما و ارائه گزارش­های مستمر از روند تولید اپلیکیشن توسط تیم تولید کننده اپلیکیشن می­تواند یکی از فاکتورهای مهم انتخاب مناسب تیم برنامه‌نویسی باشد. میزان ارتباطات شما با تیم تولید کننده اپلیکیشن می­­تواند بسته به بزرگی پروژه، زمان، مکان و شرایط هر دو طرف متفاوت باشد.

تجربه کاری تیم تولید کننده اپلیکیشن

همانطور که قبلا گفتیم ارزیابی نمونه کارهای یک تیم می­تواند در انتخاب آن بسیار موثر باشد. تیمی که توانسته است اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای متنوع و طبق نیاز مشتری، ایده پردازی و تولید کند بسازد به احتمال زیاد از پس کار شما نیز برخواهد آمد.

آشنایی با علم بازاریابی تیم تولید کننده اپلیکیشن

شاید به نظر برسد یک تیم تولیدکننده اپلیکیشن نیازی به آشنایی با علم بازاریابی ندارد. اما در طی فرآیند تولید اپلیکیشن، مواردی پیش خواهد آمد تا دانش برنامه نویسی و علم بازاریابی باهم در هم آمیخته شوند. برای مثال در مرحله طراحی تجربه کاربری (UX) لازم است دانش برنامه نویسی و علم بازاریابی در کنارهم حس بهتری به کاربر بدهد.

پاسخگویی و پشتیبانی از محصول توسط تیم تولید کننده اپلیکیشن

تیم تولیدکننده اپلیکیشن باید متعهد شود پشتیبانی (بروزرسانی یا رفع مشکلات احتمالی) محصول را تا مدت زمان مشخص به عهده بگیرد. ضمانت پشتیبانی محصول، ویژگی مهمی است که می­توانید در انتخاب تیم سازنده اپلیکیشن آن را مدنظر داشته باشید.

هزینه پروژه تیم تولید کننده اپلیکیشن

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار نوپا حق دارید که نگران هزینه به خصوص در ابتدای مسیر کارآفرینی باشید. اما این نکته را فراموش نکنید که به قول معروف ((هرچی پول بدی، آش می‌خوری)). هزینه ساخت اپلیکیشن به عوامل بسیاری بستگی دارد و این موضوع بستگی به انتخاب تیم تولید کننده اپلیکیشن مورد نظر شما دارد.

پیاده سازی خلاقانه ایده‌ها و اجرای نوآوری توسط تیم تولید کننده اپلیکیشن

یک تیم طراح اپلیکیشن باید علاوه بر توانایی­های فنی، خلاق هم باشد. با توجه به افزایش برنامه­های اندروید وiOS ، تیم تولید کننده اپلیکیشن باید با استفاده از خلاقیت خود اپ مورد نظر را طوری بسازد که با استقبال زیاد کاربران روبرو شود. به همین دلیل در انتخاب تیم تولید کننده اپلیکیشن موضوع خلاقیت را امری مهم تلقی کنید.

بروز بودن طراحی اپ و تیم تولید کننده اپلیکیشن

توسعه‌دهندگان از مهم‌ترین اعضای تیم برنامه نویسی‌اند و از آنجایی که علم برنامه نویسی نیازمند بروز بودن دائم است حتما به این موضوع توجه کنید که اعضای تیم توسعه دهنده با فناوری­های روز آشنا باشند.

راه اندازی کسب و کار در بستر اپلیکیشن، تنها محدود به طراحی اپلیکیشن نمی­شود و به آپدیت، بازطراحی یا تعمیرات نیاز دارد. در بین کارآفرینان هستند افرادی که تمایل دارند تیم برنامه­نویسی مخصوص خود را داشته باشند. در ادامه نکاتی در مورد تشکیل تیم برنامه نویسی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در تشکیل اعضای برنامه نویسی تیم تولید کننده اپلیکیشن به چه نکاتی توجه کنیم؟

در واقع تشکیل تیم برنامه نویسی در اصل انتخاب شریکان تجاری است. باید مطمئن شوید که نقش­ها ومسئولیت­های لازم به طور شفاف برای اعضای تیم روشن شده است و هرفرد وظیفه خودش را می­داند. بهتر است در ابتدا مشخص شود چه فردی مدیریت تیم تولید کننده اپلیکیشن را بر عهده بگیرد؟ همینطور چه تعداد نفر کارمند نیاز است؟ به یاد داشته باشید که شما ماه­ها یا سال­ها با تیم برنامه نویسی همکاری خواهید داشت پس بهتر است برای انتخاب اعضای تیم از نظر فنی و اخلاقی دقت لازم را به خرج دهید. در ادامه چند نکته در باره مدیریت تیم توسعه اپلیکیشن را بررسی خواهیم کرد.

 ۵ نکته برای مدیریت تیم برنامه­نویسی موفق

۱٫تحت کنترل گرفتن فرآیند استخدام در تشکیل تیم تولید کننده اپلیکیشن

به جای تهیه یک فهرست طولانی از مهارت­های مربوط به پوزیشن کاری، با توصیف نقش شغلی به عنوان یک سری اهداف عملکردی، امکان بهره‌مندی از امکانات موجود را به طور گسترده‌تری فراهم کنید.

در آگهی شغلی بهتر است از یک شعار تبلیغاتی جذاب استفاده کنید تا توجه افراد فعال در بازار هدف را به خود جلب کنید. در فرم درخواست همکاری می­توانید قسمتی در نظر بگیرید تا تجارب پیشین خود را یادداشت کند. با این کار افراد واقعا مستعد و افرادی که مشتری واقعی هستند را تفکیک کنید.

۲٫ ارزیابی و پرورش مهارت­های نرم

شاید باور این مسئله سخت باشد اما این مهارت­های نرم است که باعث تمایز میان یک تیم عالی و یک تیم خوب می‌شود. موفقیت یک تیم تنها وابسته به مهارت­های فنی اعضا نیست بلکه لازم است اعضای تیم حس سازگاری فرهنگی، هوش هیجانی، مهارت بیان انتقاد و هر مهارت نرم دیگری را دارا باشند.

۳٫ فراهم امکانات لازم برای اعضای تیم

اگرچه اعضای تیم موظف­ به استفاده از دانش فنی خود در جهت پیش­برد پروژه هستند اما تشکیل دهنده تیم تولید کننده اپلیکیشن در مرحله اول باید امکانات لازم از قبیل سیستم موردنیاز، مکان، فناوری­های بروز و … را برای اعضای تیم فراهم کند. فراهم کردن این ابزار می‌تواند به رشد سریع‌تر اعضا کمک کند و مانع از ایجاد حس ناامیدی شود.

۴٫ تلاش برای بهبود روابط اعضای تیم

در بسیاری از تیم­ها، به علت ایجاد اختلافات فرهنگی، اجتماعی و یا حتی گاهی به علت یک سوتفاهم همکاری قطع شده و پروژه شکست خورده است. شما به عنوان تشکیل دهنده تیم نباید اجازه دهید به چنین وضعی دچار شوید.

بیشتر سوتفاهم­ها از درک نادرست نقش­ها سرچشمه می­گیرد. بهتر است در مرحله شروع تشکیل تیم در مورد وظایف هر یک از اعضای تیم تولید کننده اپلیکیشن صحبت کنید. اما نباید این مرحله را چنان سفت و سخت اجرا کنید که  ابتکار عمل را از تیم بگیرد.

۵٫ افزودن نیروی جدید

در ابتدای شروع شغل مورد نظرتان، سرعت عمل تیم تولید کننده اپلیکیشن بسیار مهم است. رفع سریع باگ­ها، تغییر در اپلیکیشن، آپدیت و همه این مسائل نیازمند سرعت در انعطاف پذیری است. افزودن عضو جدید به تیم از سرعت شما می­کاهد، اگر افزودن عضو جدید اجتناب ناپذیر است باید هر بار یک یا دو عضو جدید، در فاصله زمانی قابل توجهی این کار را انجام دهید.

اگر این مطلب رو دوست داشتید، می تونید با دوستاتون به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *