مواردی قابل توجه در هر تیم تولید کننده اپلیکیشن

انتخاب یا تشکیل درست تیم تولید کننده اپلیکیشن یکی از چالش‌های جدی پیش روی صاحبین کسب وکار است. به همین خاطر پارامترهایی در انتخاب درست تیم تولید کننده اپلیکیشن وجود دارد که  بهتر است قبل از تشکیل هر کدام از این تیم­ها، اطلاعات خود را بالا ببرید.

همکاری مداوم اعضای تیم، تخصص، تجربه و … از جمله مواردی است که در انتخاب درست تیم تولید کننده اپلیکیشن باید مورد توجه قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم تا با معرفی مهم ترین ویژگی‌های تیم تولید کننده اپلیکیشن آشنا شویم.

می‌توانید دیگر مقالات  نوشته شده در اپساز را از اینجا مطالعه کنید.  

تخصص

تخصص اعضای تیم برای طراحی یک برنامه موثر باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از راه­های بررسی این ویژگی مشاهده نمونه کارهای تیم است. اکثر این تیم­ها وب­سایت­هایی به نام خود ساخته‌اند و در آن نمونه کارهای خود را قرار داده­اند، شما نیز می­توانید با بررسی نمونه کارها، میزان توانایی تک تک  اعضای تیم تولید کننده اپلیکیشن را مشاهده کنید.

تعامل بین اعضای تیم

اگر سفارش خود را به صورت غیر حضوری ثبت کرده باشید (بهتر است این کار را نکنید) و به احتمال زیاد تمام اعضای تیم را ملاقات نخواهید کرد. اما باید از وجود تعامل و یک دستی در میان اعضای تیم مطمئن شوید. اگر در تیم تولید کننده اپلیکیشن اختلاف و ناهماهنگی در میان اعضای تیم وجود داشته باشد قطعا محصولی تولید شده بهترین محصول نخواهد بود  و به احتمال زیاد پروسه تولید محصول طولاتی­تر خواهد شد.

برآورده کردن انتظار شما

تیمی که نیاز شما را درک می­کند، می­دانید این تصمیم به نفع شماست یا خیر و درنتیجه خروجی بهتری به شما می­دهد  در مقایسه با تیمی که فاقد این گونه فعالیت‌ها است. قاعدتا انتظار شما از یک تیم تولید کننده اپلیکیشن خوب، تیمی است که یا خواسته شما را عملی کند یا شما را توجیح کند که نظر آن­ها مناسب‌تر است.

برگزاری جلسات حضوری یا غیر حضوری

تعامل با شما و ارائه گزارش­های مستمر از روند تولید اپلیکیشن می­تواند یکی از پارامترهای انتخاب مناسب تیم برنامه‌نویسی باشد. تعداد ارتباط بین شما و تیم تولید‌‌کننده اپلیکیشن می­­تواند بسته به بزرگی پروژه، زمان، مکان و شرایط دو طرف متفاوت باشد.

 همچنین در نظر داشته باشید برای آشنایی بیشتر با اپلیکیشن‌های مناسب برای برگزاری جلسات حضوری یا غیر حضوری، می‌توانید مقاله‌ی ”  همه چیز درباره‌ی دورکاری و اصول آن ” نوشته شده در بلاگ وب‌سایت وستا را از اینجا مطالعه کنید.

تجربه کاری

همانطور که قبلا گفتیم ارزیابی نمونه کارهای یک تیم می­تواند در انتخاب آن بسیار موثر باشد. تیمی که توانسته است محصولات متفاوت بسازد و ایده­های کارآمدی را به اجرا در آورد به احتمال زیاد از پس کار شما نیز برخواهد آمد.

آشنایی با علم بازاریابی

شاید به نظر برسد یک تیم تولید کننده اپلیکیشن نیازی به آشنایی با  دانش بازاریابی نداشته، اما در طول فرآیند تولید اپلیکیشن مواردی پیش خواهد آمد تا دانش برنامه نویسی و علم بازاریابی باهم در هم آمیخته شوند. برای مثال در مرحله طراحی تجربه کاربری (UX) لازم است دانش برنامه نویسی و علم بازاریابی در کنارهم حس بهتری به کاربر بدهد.

می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی طراحی تجربه کاربری، مقالات مرتبط با آن را نوشته شده در بلاگ وب‌سایت وستا، از اینجا مشاهده و مطالعه کنید.

پاسخ گویی و پشتیبانی از محصول

تیم تولید کننده اپلیکیشن باید موظف شود پشتیبانی (بروزرسانی یا رفع مشکلات احتمالی) محصول­شان را تا مدت زمان مشخص به عهده بگیرد. ضمانت پشتیبانی محصول ویژگی مهمی است که می­توانید در انتخاب تیم سازنده اپلیکیشن به آن دقت کنید.

برای آشنایی با اهمیت پشتیبانی، مقاله‌ی ” اهمیت وجود پشتیبانی سایت ” نوشته شده در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه کنید.

هزینه

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار نوپا حق دارید که نگران هزینه به خصوص در ابتدای مسیر کارآفرینی باشید. اما این نکته را فراموش نکنید که به قول معروف ((هرچی پول بدی، آش میخوری)). هزینه ساخت اپلیکیشن به عوامل بسیاری بستگی دارد ولی تیمی را انتخاب کنید که هزینه معقول و منطقی پیشنهاد دهد.

پیاده سازی خلاقیت­های جدید

یک تیم طراح اپلیکیشن باید علاوه بر توانایی­های فنی، خلاق هم باشد. با توجه به افزایش برنامه­های اندروید و ios ، تیم تولید کننده اپلیکیشن باید با استفاده از خلاقیت خود برنامه را طوری بسازد که مورد توجه کاربران قرار گیرد. به همین دلیل در انتخاب تیم تولید کننده اپلیکیشن موضوع خلاقیت را مهم تلقی کنید.

بروز بودن طراحی اپلیکیشن

توسعه دهندگان از مهم‌ترین اعضای تیم برنامه نویسی‌اند، از آنجایی که دانش برنامه نویسی نیازمند بروز بودن دائم است حتما به این موضوع توجه کنید که اعضای تیم توسعه دهنده با فناوری­های روز آشنا باشند.

راه اندازی کسب و کار در بستر اپلیکیشن تنها محدود به طراحی اپلیکیشن نمی­شود و به آپدیت، بازطراحی یا تعمیرات نیاز دارد. در بین صاحبین کسب و کار هستند افرادی که تمایل دارند تیم  برنامه‌نویسی مخصوص خود را داشته باشند. در ادامه نکاتی در مورد تشکیل تیم برنامه نویسی عرض خواهیم کرد.

در تشکیل تیم برنامه نویسی به چه نکاتی توجه کنیم؟

در واقع تشکیل تیم برنامه نویسی در اصل انتخاب شرکا تجاری است. باید مطمئن شوید که نقش­ها ومسئولیت­های لازم به طور شفاف برای اعضای تیم روش شده است و هر فردی وظیفه خودش را می‌داند. بهتر است در ابتدا تعیین شود چه کسی مدیریت تیم تولید کننده اپلیکیشن را برعهده گیرد؟ ‌همینطور که چه تعداد پرسنل نیاز است؟
به یاد داشته باشید که شما ماه­ها یا سال­ها با تیم برنامه نویسی همکاری خواهید داشت پس بهتر است برای انتخاب اعضای تیم از نظر فنی و اخلاقی دقت لازم را به خرج دهید. در ادامه چند نکته در باره مدیریت تیم توسعه اپلیکیشن عنوان خواهیم کرد.

 ۵ نکته برای مدیریت تیم برنامه‌­نویسی موفق

۱.تحت کنترل گرفتن فرآیند استخدام در تشکیل تیم تولید کننده اپلیکیشن

به جای تهیه یک فهرست طولانی از مهارت­های مربوط به پوزیشن کاری، با توصیف نقش شغلی به عنوان یک سری اهداف عملکردی احتمال بهره مندی از گستره استعدادهای وسیع­تر را افزایش دهید.

در یک آگهی شغلی بهتر است از یک شعار تبلیغاتی جذاب استفاده کنید تا نظر افراد واجد شرایط را به خود جلب کند. در فرم تقاضای همکاری می­توانید قسمتی در نظر بگیرید تا تجارب پیشین خود را یادداشت کند. با این کار افراد واقعا مستعد و افرادی که فقط به علاقه­مند هستند را می­توانید تفکیک کنید.

۲. ارزیابی و پرورش مهارت­های نرم

شاید باور این مسئله سخت باشد اما این مهارت­های نرم است که باعث تمایز میان یک تیم عالی و یک تیم خوب می‌شود. موفقیت یک تیم، تنها وابسته به مهارت­های فنی اعضا نیست بلکه لازم است اعضای تیم حس سازگاری فرهنگی، هوش‌ هیجانی، مهارت بیان انتقاد و هر مهارت نرم دیگری داشته باشند.

۳٫ فراهم امکانات لازم برای اعضای تیم

اگرچه اعضای تیم موظف­ به استفاده از دانش فنی خود در جهت پیش­برد پروژه هستند اما تشکیل دهنده تیم تولید کننده اپلیکیشن در مرحله اول باید امکانات لازم از قبیل سیستم موردنیاز، مکان، فناوری­های بروز و … را برای اعضای تیم فراهم کند. فراهم کردن این ابزار می­تواند به رشد سریعتر اعضا کمک کند و مانع از ایجاد حس ناامیدی شود.

۴. تلاش برای بهبود روابط اعضای تیم

در بسیاری از تیم­ها به علت ایجاد اختلافات فرهنگی، اجتماعی و یا حتی گاهی به علت یک سوتفاهم همکاری قطع شده و پروژه شکست خورده است. شما به عنوان تشکیل دهنده تیم نباید اجازه دهید به چنین وضعی دچار شوید.

اغلب سوتفاهم­ها از درک نادرست نقش­ها سرچشمه می­گیرد. بهتر است در ابندای شروع همکاری و تشکیل تیم در مورد شرح وظایف و انتظارتتانف موقعیت‌ها و نتایج کار را در ابتدا طبق زمان بندی مناسب و برنامه ریزی ایده‌آل مشخص کنید. اما نباید این مرحله را چنان سفت و سخت اجرا کنید که  ابتکار عمل را از تیم بگیرد.

۵٫ استخدام و افزایش نیروی جدید

در ابتدای شروع کسب و کار سرعت عمل تیم تولید کننده اپلیکیشن بسیار مهم است. رفع سریع باگ­ها، تغییر در اپلیکیشن، آپدیت و همه این مسائل نیازمند سرعت در انعطلف پذیری است. افزودن عضو جدید به تیم از سرعت شما می­کاهد، اگر افزودن عضو جدید امری غیر ممکن است باید هر بار، یک یا دو عضو جدید، در فاصله زمانی مشخص، این کار را انجام دهید.

در نظر داشته باشید می‌توانید برای دریافت مشاوره طراحی و ساخت اپلیکیشن، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

اگر این مطلب رو دوست داشتید، می تونید با دوستاتون به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *