آموزش طراحی اپلیکیشن بازی و سرگرمی با آنریل انجین

آنریل انجین چیست؟

آنریل انجین یکی از نرم‌افزارهای بازی‌ساز در کل دنیا است که در سال ۱۹۹۸ توسط استودیو Epic برای اولین‌بار ساخته شد. همچنین در سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۴ و ۲۰۱۴ نسخه‌های بعدی آن ساخته شدند. قبل از اینکه این برنامه به طور رسمی و در معرض استفاده عمومی قرار گیرد، با عنوان UDK شناخته می‌شد. استفاده از این برنامه توسط افراد در سراسر جهان از یکی دو دهه اخیر به اوج خود رسید و گیمرهای بسیاری در دنیا با این برنامه بیشتر آشنا شدند.

ازآنجایی‌که کارشناسان متخصص این شرکت تصمیم گرفتند تا استفاده از این موتور بازی‌ساز را برای همگان آزاد کنند، با آزاد شدن استفاده از این نرم‌افزار و خارج‌شدن از حالت لایسنس، تمام مردم از آن برای طراحی اپلیکیشن بازی استفاده می‌کنند. علاوه بر توجه عموم به آنریل انجین، بیشترین توجه را معماران به این برنامه دارند چرا که بیشترین کاربرد را برای این قشر دارد. بعد از نرم‌افزار کرونا و ویری، آنریل انجین برای گیمرها با هر پلتفرمی بیشترین کاربرد را دارد.

می‌توانید برای اطلاعات بیشتر، مقاله‌ی ” آسان‌ترین راه برای بازی‌سازی و کسب درآمد از آن! ” را مطالعه‌ کنید.

آخرین سری از برنامه‌های طراحی بازی با آنریل انجین

آنریل انجین ۵ از جدیدترین سری بازی‌های این نرم‌افزار است که قرار است در سال ۲۰۲۲ منتشر شود. این سری از آنریل انجین توانسته قابلیت‌های جدید و بسیار کاربردی را با خود داشته باشد. به همین دلیل طراحان برای ساخت و طراحی بازی دست بازتری دارند. این برنامه رشد و طراحی چشمگیر گرافیکی هم با خود به ارمغان داشته است. نورپردازی، سایه‌ها، جزئیات، متریال و… باعث شده تا گرافیک این بازی دقیقا مطابق با واقعیت باشد.

آنریل انجین ۵ قابلیت‌های شگفت‌انگیز از جمله Nanite، Lumen، Open worlds، Animation، Meta Sounda، Editor Workflow و Meta Humans با خود به همراه دارد. آخرین سری از برنامه‌های این بازی‌ساز توانسته است تصویر جدیدی از تکنولوژی را به همگان نشان دهد.

اصول طراحی اپلیکیشن بازی و سرگرمی

امروزه با نرم‌افزارها یا موتور‌های بازی‌ساز زیادی می‌توان نسبت به طراحی بازی یا گیم سازی اقدام کرد. از جمله موتور‌های بازی‌ساز می‌توان به آنریل انجیل، یونیتی، کرای انجین، آیدی تک، کریشن انجین و گیم میکر استودیو اشاره داشت. در طراحی بازی‌ها بایستی به یک سری اصول و قواعد دقت کرد. موارد زیر جزئی از اصلی‌ترین اصول آن نیز هستند.

 1. ویژگی‌های مخاطب موردنظر را معین نمایید. ویژگی‌هایی مانند سن، جنس، وضعیت اقتصادی، تحصیلات و وضعیت مالی جزئی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها هستند.
 2. در انتخاب نوع بازی بایستی دقت کافی کرد. تا بتوان ارتباط منطقی با کسب‌وکار داشته باشد.
 3. ایجاد و طراحی یک بازی باید بتواند انگیزه کافی مخاطبان و کاربران را جهت مشارکت ایجاد کند.
 4. آخرین قانون و مهم‌ترین اصل مکانیسم آن، تبدیل بازی به فروش محصول یا سایر خدمات است.

برای آشنایی و اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقاله‌ی ” طراحی اپلیکیشن مشاوره آنلاین ” نوشته شده در بلاگ وستا را مطالعه کنید.

بازی‌های معروف و معتبر که با آنریل انجین ساخته شده‌اند!

همراهی چندین‌ساله این نرم‌افزار با گیمرها موجب شده تا این نرم‌افزار روزبه‌روز از پیشرفت بیشتر و چشمگیرتری نسبت به دیگر همتایان خود بهره‌مند باشد. تاکنون آنریل انجین، صد‌ها هزار بازی را به جامعه عرضه کرده است. هرکدام از بازی‌ها محتوای مختلفی دارند، اما در اصل با یک پیش‌زمینه ساخته شده‌اند.

برای طراحی هرکدام از بازی‌ها بایستی به زبان‌های برنامه‌نویسی مسلط بود. با تسلط کافی بر زبان‌های کدنویسی  C++، سی شارپ و خلاقیت کافی می‌توانید بازی درجه‌یکی در آنریل انجین طراحی کنید. از جمله بازی‌های معروف آنریل انجین:

 Unreal Tournament

Gears of Wear

Splinter Cell

Assassins Creed

Ghost Recon

Rainbow Six

Brothers In Arms

Batman: Arkham

Bio Shock

Deus Ex

Mass Effect

Mortal Kombat X

Duke Nukem

Borther Lands

Fable

Lost Planet

Transformers

X-Men

Street Fighter

Tekken

عناوین دوره آموزشی طراحی اپلیکیشن سرگرمی

اگر به دنبال یادگیری مهارت‌های کامل از دوره برنامه‌های آنریل انجین برای طراحی بازی و سرگرمی هستید، بایستی در ابتدا یک سری پارامتر‌ها را بشناسید و به نحوه کار با آن‌ها را کاملا تسلط داشته باشید. در اینترنت، دوره‌های آموزش استفاده از این نرم افزار رایگان و پولی بسیاری وجود دارد. هر‌کدام از این دوره‌ها با دوره دیگری متفاوت است. از نحوه آموزش گرفته تا مبالغ هنگفتی که در این زمینه دریافت می‌کنند. اگر کمی مطالعه در زمینه برنامه‌نویسی داشته باشید، یا حتی تجربه کافی، با دیدن ویدئوهای آموزشی رایگان، به‌راحتی می‌توانید نسبت به طراحی برنامه‌های بازی با استفاده از موتور بازی آنریل انجین مشغول شوید.

این نکته را فراموش نکنید که در این ویدئوهای آموزشی، کار با ViewPort ، قراردادن objects در صحنه و اعمال تغییرات کافی، مدیریت contect ها، ایجاد یک متریال ساده، ایجاد نورپردازی، طراحی صحنه ساده و… آموزش داده می‌شود. در این دوره‌ها می‌توانید بازی‌های هیجانی و زنده خلق کنید و همچنین بازی‌هایی که شگفت‌انگیز و واقعی به نظر برسند. برای اینکه بتوانید در طراحی بازی‌های مختلف با استفاده از آنریل انجین موفقیت‌های چشمگیری کسب کنید؛ بایستی علاوه بر فراگیری آموزش‌های لازم در این زمینه، خلاقیت و هوش سه‌بعدی کافی هم داشته باشید.

ویژگی‌های معروف آنریل انجین

آنریل انجین به‌خاطر داشتن یک سری ویژگی‌های خاص به محبوبیت و شهرت رسیده است. با استفاده از این برنامه می‌توانید بازی‌‌های بزرگ کامپیوتری را طراحی و به همگان ارائه دهید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین ویژگی‌های بارز این برنامه می‌پردازیم.

 • انعطاف‌پذیر بودن آنریل انجین دلیل اصلی محبوبیت بین همگان است.

برای آنریل انجین مهم نیست که برنامه‌های گیم سازی از چه نوع و با چه پلتفرمی هستند چرا که توانایی ساخت آن را دارد. این موتور بازی‌ساز ابزار‌های بی‌شماری را در اختیار طراح بازی یا بازی‌ساز قرار می‌دهد تا آن‌ها بتوانند انواع بازی‌ها را طراحی کنند. تمرکز اصلی نرم‌افزار گیم ساز، بیشتر بر روی بازی‌های سه‌بعدی است.

 • ساخت بازی شوتر با استفاده از آنریل انجین بهترین گزینه است.

برنامه آنریل برای ساخت انواع بازی‌ها مناسب است. اما این برنامه در زمینه طراحی بازی‌های شوتر بهتر می‌تواند عمل کند. نکته جالب در مورد ویژگی‌های بارز این نرم‌افزار این است که بازی‌های معروف کمپانی آنریل در زمینه شوتر نیز پیش‌گام هستند.

 • متن‌باز یا open source بودن آنریل انجین باعث رضایت کاربران می‌شود.

یکی دیگر از عوامل که موجب بالا‌رفتن انعطاف این موتور بازی‌ساز می‌شود، آزادانه دردسترس‌بودن کد‌های این برنامه است. کدهای آزاد این برنامه را می‌توانید از طریق گیت‌هاب دانلود و استفاده کنید. در کدهای این برنامه نیز می‌توانید تغییرات چشمگیری به وجود آورید. اعمال و انجام تغییرات در مراحل آخر، موجب بیشتر دیده‌شدن بازی می‌شود.

 • توسعه، انتشار و ساخت بازی با این موتور بازی‌ساز کاملا رایگان است.

مؤسسان آنریل انجین در چندین سال اخیر، استفاده از این برنامه را برای عموم آزاد کردند. این مسئله توانسته به بازی‌سازان ایرانی کمک کند تا خود را در این زمینه بیشتر ثابت کنند. تمام ابزارهای اساسی در این برنامه رایگان هستند. بازی‌سازان هیچ هزینه‌ای برای آن‌ها صرف نمی‌کنند. ازاین‌رو بازی‌سازان بیشتر تمرکز خود را باید بر روی جنبه‌های خلاقانه کار خود بگذارند.

 • سرعت اجرا و ایجاد پروتوتایپ‌ها در آنریل انجین بالا است.

پرو تایپ یا نمونه اولیه توسط آنریل انجین به‌سرعت ساخته می‌شود. این ویژگی وقتی که تازه بازی را ساخته‌اید، مؤثر و کاربردی است چرا که باعث می‌شود دید کلی از بازی داشته باشید و برای انجام قدم‌های بعدی کار با سرعت بالا‌تری پیشروی کنید.

 • باید برای استفاده از این برنامه، زبان برنامه‌نویسی بلد باشید.
 • آنریل مناسب بازی‌های کوچک و اندرویدی نیست.

چرا استفاده از موتور بازی‌ساز آنریل انجین به‌صرفه است؟

موتور‌های بازی‌سازی متفاوتی اکنون در سراسر جهان فعال هستند. هر‌کدام از موتورها ویژگی خاص خود را دارند. آنریل انجین با داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، بهترین گزینه استودیوهای بزرگ برای ساخت بازی‌های بزرگ است. اما به‌طورکلی برای ساخت بازی‌های بزرگ ایده‌ای کاملا مناسب و مقرون‌به‌صرفه است.

برای دریافت مشاوره طراحی انواع اپلیکیشن، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

اگر این مطلب رو دوست داشتید، می تونید با دوستاتون به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *