انتخاب نام مناسب اپلیکیشن

shutterstock_236976493

انتخاب نام مناسب بخش مهمی از بازاریابی اپلیکیشن شما است و باعث می شود اپلیکیشن به راحتی هنگام جستجو پیدا شود. همچنین نام اپلیکیشن اولین و بیشترین تاثیر را در مخاطب می گذارد.

دو استراتژی برای انتخاب نام مناسب اپلیکیشن وجود دارد. استراتژی اول انتخاب نام کوتاه و ساده است که شامل کلمات اضافی نیست. استراتژی دوم  استفاده از کلمات کلیدی اضافی به همراه  عنوان اصلی است. هر کدام از این دو استراتژی نقاط ضعف و قوتی دارند. در این مقاله نکاتی که برای انتخاب نام اپلیکیشن مهم هستند را توضیح می دهیم.

تفاوت این دو استراتژی انتخاب نام اپلیکیشن در چیست؟

در استراتژی اول نام فقط شامل سه کلمه است. مثل “Clash Of Clans”.

file-f7m7fhgg4k

در استراتژی دوم عنوان شامل کلمات اضافی علاوه بر کلمات اصلی نیز هست. مثلا “App in the Air: Flight Tracker and Airport Guide”.

کلمات کلیدی اضافی در واقع عنوان اصلی را توضیح می دهند و شانس دیده شدن و جستجو در مارکت  را افزایش می دهند.

img_0049

اگر عنوان برنامه  بر اساس استراتژی دوم انتخاب شود معمولا کلمات اضافی توسط خط تیره یا دو نقطه از عنوان اصلی جدا می شوند. تفاوت عمده ای بین استفاده از دو نقطه با خط تیره وجود ندارد ولی دو نقطه باعث می شود یک کاراکتر کمتر استفاده شود.

محدودیت کاراکتر در انتخاب نام اپلیکیشن

گوگل پلی و اپ استور بزرگ ترین مارکت های جهانی اپلیکیشن هستند که در حال حاضر بیش از یک میلیون اپلیکیشن در این مارکت ها قرار دارد.

در حال حاضر محدودیت کاراکتر نام اپلیکیشن در گوگل پلی 30 کاراکتر است و در اپ استور 255 کاراکتر است.

مزایای استفاده از کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در کنار نام اپلیکیشن باعث می شود اپلیکیشن شما هنگام جستجو خیلی سریع تر پیدا شود. استفاده از دو یا سه کلمه کلیدی در عنوان اپلیکیشن باعث افزایش قابل توجه  دانلود اپلیکیشن می شود.

t

یکی از فاکتورهایی که به جستجوی بهتر اپلیکیشن در مارکت کمک می کند عنوان اپلیکیشن است، قبلا در مقاله ای راجع به ASO)App Store Optimization)، بهینه سازی اپلیکیشن برای مارکت های اپلیکیشن مقاله ای نوشته ایم که در این لینک می توانید آن را مطالعه کنید.

 معایب و ریسک های استفاده از کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی، خصوصا زمانی که از کلمات کلیدی نامناسبی استفاده شود می تواند ریسک باشد.

زمانی که در عنوان اپلیکیشن از کلمات کلیدی استفاده می کنید احتمال رد شدن اپلیکیشن بسیار بالاتر از زمانی هست که نام ساده انتخاب می کنید. 

چیزی که به طور قطع احتمال رد شدن را افزایش می دهد استفاده بیش از حد از کلماتی مانند “بهترین، رایگان، سرگرم کننده، اعتیادآور” یا کپی کردن عناوین سایر اپلیکیشن ها است.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی فرصت پذیرفته شدن اپلیکیشن را به خطر میندازد. به هر حال، استفاده از یک تا سه کلمه کلیدی از نظر شناخت بِرَند و درک کاربر مناسب تر است .

 نکات بیشتر در انتخاب نام مناسب اپلیکیشن

نکته دیگر در انتخاب نام مناسب اپلیکیشن توجه به این است که اسمی که انتخاب می کنید چطور روی صفحه نمایش دستگاه ها ظاهر می شود. اگر نامی که روی صفحه نمایش ظاهر می شود با نام رسمی اپلیکیشن تفاوت زیادی داشته باشد احتمال رد شدن اپلیکیشن بالا می رود.

مهم ترین نکته برای اپلیکیشن هایی که در عنوان شامل کلمات کلیدی هستند این است که قسمت اصلی عنوان در صفحه نمایش به طور کامل نمایش داده شود. به طور مثال اگر عنوان اپلیکیشن “App in the Air: Flight Tracker and Airport Guide” است، روی صفحه نمایش باید App in the Air نمایش داده شود.

نامی انتخاب کنید که خاص و منحصر به فرد باشد، به راحتی تلفظ شود و به راحتی در ذهن سپرده شود. توجه داشته باشید که اگر نامی که انتخاب می کنید در ذهن کاربران نماند، به احتمال زیاد آنها استفاده از اپلکیشن شما را نیز فراموش خواهند کرد.

images

اپلیکیشن شما مثل بچه شماست. هیچ کس دوست ندارد کسی نام فرزندش را نادیده بگیرد یا دست بندازد. پس بهترین نام را انتخاب کنید که باعث افتخار شما باشد!

 

مهرناز بهرام‌زاده
مهرناز بهرام‌زاده
عضو تیم فنی اپ ساز و فعال در زمینه ی تولید محتوای وبلاگ و شبکه های اجتماعی،ترجمه،برنامه نویسی و ساخت اپلیکیشن‌های موبایل می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اجباری

برای مشاهده / ویرایش پروفایل خود لطفا وارد شوید.

بستن